ARBA Convention Show Results – 2015 – Portland Oregon

Who won Best in Show at the ARBA Convention 2015?  Here are your answers!

The 2015 American Rabbit Breeders Convention show judging finished off today in Portland, Oregon.  It’s been a great show by all reports!

These are the results I’ve seen posted.  Breed clubs are starting to post full results on their websites, and I’ll include links when I see them.  If you know any results that aren’t listed here yet, please let me know and I’ll add it.

Best in Show was by Brad and Katie Boyce with a Havana.  This is the second time their breathtaking Havanas have won BIS at Convention!

Major congratulations to all the winners!!

————————–
OPEN RESULTS

BIS – Brad & Katie Boyce – Havana

Group 1 – French Angora by Charlotte Schweikart
Group 2 – Netherland Dwarf by Fred & Leslie Bond
Group 3 – Satin by Rob and Amanda Wampner
Group 4 – Havana by Brad & Katie Boyce

American:

BOB:  Lorena Ferchaud, White Sr. Doe
BOS: Steve Shea and Valerie & Michelle Uptagrafft, Blue Jr. Buck

 

American Fuzzy Lop

BOB Muriel Keyes & Diana Keefe, Solid Senior DOe
BOS: Nate & Stuart Burbidge and Carol & Kendall Green

 

American Chin
BOB: Tex Thomas
BOS: Sarah Crocker

 

Belgian Hare
BOB- Jameson
BOS- Jeanne Walton

 

Blanc de Hotot

BOB – Konency Family

BOS – Konency Family

 

Britannia Petite

BOB – Krista Moe, REW Doe
BOS – Randy Shumaker & Allen Mesick, REW buck

 

 

Californian
BOB: Laura Blank
BOS: Kevin/Cherry/Luke Buttles

 

Champagne D’Argent

BOB: 6/8 Doe, Tracy Gouette
BOS: Jr. Buck, Annie Wilson

 

Checkered Giant

BOB: Milt & Dave Freeman, Black 6/8 Doe
BOS: Callie Weber, Black Jr. Buck

 

Cinnamon

BOB: Helen Eden & Jacqueline Sutton
BOS: Helen Eden & Jacqueline Sutton

 

Creme D’Argent

BOB: 6/8 Doe, Gary & Phyllis Glisan, 6/8 Doe
BOS: Scott & Kevin Rudolph, Jr Buck

 

Dwarf Hotot
BOB: Patty Percy
BOS: Paula Courtney

 

Dutch

BOB:  Shanon & Eric Mixdorf, Black Sr. Buck
BOS:  Kevin Hooper, Tortoise Jr Doe

 

English Angora

BOB: Marcus Rhoden
BOS: Marcus Rhoden

 

French Angora

BOB: Charlotte Schweikart
BOS: Charlotte Schweikart

 

Giant Angora

BOB: Tammy Vaughn

 

Satin Angora

BOB: Cody Darst, Colored Sr. Doe
BOB: Sarah Martin, Colored Sr. Doe

 

English Spot

BOB:  Joel Marshall/Dallas Meyer, Black Jr. Buck
BOS:  Joel Marshall/Dallas Meyer, Blue Jr. Buck

 

English Lop

BOB:  Trina Carlson, Solid Sr Doe
BOSB: Helen Wartman, Broken 6/8 Buck

 

Flemish Giant

BOB: Jennifer Krueger, Sandy Doe
BOS: Therese Fabela, Sandy Buck

 

Open French Lop results:
Bob and bov solid – solid sr doe, Melissa McMullen
Bos and bosv solid – solid sr buck, Patrick, Lynn and Ross Eden

Open Florida White:
BOB: Sr. Doe, Robbie & Amanda Wampner
BOS: Sr. Buck, Rusty Westhoff

Open Giant Chinchilla
BOB: Int. Doe, Richard Civil
BOS: Int. Buck, Sonya Garcia

Harlequin:

BOB: Chocolate Magpie Sr. Buck,

Barb Adams
BOS: Black Magpie Sr. Doe, Pam

Granderons

Open Havana

BOB: Broken Buck, Katie Boyce
BOS: Black Jr. Doe, Kelsie Gomes

BOB Himalayan, Holly Bernal
Open BOS Himalayan, Suzanne

Westbrook

Holland Lop
BOB: SJD, Randy & Hope Blackburn
BOS: SJB Nicole Brockreide/Debra

Sandoval

JW
BOB: Broken Sr. Buck, Amber

Henderson
BOS: Shaded Sr. Doe, DeAnn

Calomeni-Boulier

Open Lilac:

BOB: Luke Vickery
BOS:

Open Lionhead:

BOB: Tort Sr. Doe, Mueller/Rafoth
BOS: REW Jr. Buck, Amy Schettini

Open Mini Lop:

BOB: BJD, Linda Bell
BOS: SJB, Jason M. Scott

Open Mini Rex:

BOB: Broken Doe, Sandra Neal
BOS: Blue Sr. Buck, Kari Kramer

Open Mini Satin:
BOB: Black Jr. Buck, Robbie &

Amanda Wampner
BOS: Tort Sr. Doe, Roger

Hassenpflug

Open Netherland Dwarf:

New Zealand
BOB White, Hildaho
BOS Broken, Binker

Netherland Dwarf
BOB: Silver Marten Buck, Fred &

Leslie Bond
BOS: Otter Sr. Doe, Fred & Leslie

Bond

Open Polish:
BOB: Black Doe, Jeannie Shaske

Fisher
BOS: Broken Buck, Becky McCall

Rex

BOB Castor Doe, Jean and Kevin

Gerlach
BOS Opal Buck, Jody and Rebecca

Windt

Rhinelander

BOB – Susan Londe
BOS – Kam Padlina
Judge Eric Stewart

Open Satin:
BOB – Broken Amanda Wampner
BOS – Broken Stacy Billings

Open Silver Fox:

Best of Breed: Junior buck, Stephanie Boeder
Best Opposite: Intermediate doe, Jessica Hoopfer

Open Thrianta
BOB: Sonya Lyons
BOS: Schmidt

Open Tan:

BOB: Black Jr Doe, Patrick, Ross, & Lynn Eden
BOSB: Black Sr Buck, Bonny Wagoner

YOUTH

BOB/BOS YOUTH Rabbits – 2015

BEST IN SHOW – ENGLISH ANGORA, Jeffery Olson

Group 1: Mini Lop
Group 2: Silver Marten
Group 3: English Angora
Group 4: American Sable

Youth American Fuzzy Lop:

BOB: Gabrielle Hibbert
BOS: Gabrielle Hibbert

American Chinchilla

BOB: Hannah Poe

BOS: Kyla Addison

Youth Blanc De Hotot
BOB: Bella Stoeffer
BOS: Bella Stoeffer

Youth Britannia Petite:
BOB: Chestnut Sr. Doe, Sarah Martin
BOS Brit was also Serena Shultz

Californian

BOB:

BOS: Ben Voorhees

Youth Champagne D’Argent:

BOB: Katie Frice
BOS: Kayla Bemis

Youth Creme D’Argent:

BOB: Adam Bates
BOS: Bethany Hobson

BOB Dutch- Taylor Mills
BOS Dutch- Kory White

Youth English Angora:
BOB: White, Jeffery Olson

Satin Angora

BOB: Colored Sr. Doe, Sarah Martin

French Angora

BOB: Rachel Penterman

BOS: Rachel Penterman

Giant Angora

BOB: Rachel Penterman

Youth English Lop:
BOB: Solid Jr. Doe, Jessica Larkin
BOS: Broken Sr. Buck, Lucas Gribi

Youth Florida Whites:
BOB: Jr. Buck, Stephanie Riegal
BOS: Sr. Doe, Gunner Fisher

Giant Chinchilla
BOB: Ally West
BOS: Melinda Piek

Youth Flemish Giant:

BOB: Light Grey Jr. Doe, Eddie

Jorge
BOS: Sandy Buck, Cassian Starr

Youth French Lop:

BOB: Broken, Raymond Juballa
BOS: Broken, Ross Eden

Himalayan BOB youth – Colten

Westbrook, BOS Lena Magee

Youth Holland Lop:

BOB: SSB, Autumn Richardson
BOS: SJD, Emma Curia

Youth Havana:

BOB: Black Jr. Buck, Bryant Miller

Youth Jersey Woolies:
BOB: Melanie Lyons
BOS: Melanie Lyons

Youth Lilac Abigail Polasik won

BOB. There were only does entered

so no BOS

BOB&BOS went to Todd Maya in youth

mini lops

Mini Satin
BOB: Maddie Hicks
BOS: Kyle & McKenna Samuelson

Youth Mini Rex:

BOB: Broken Sr. Doe, Maya Lowder
BOS: Otter Sr. Buck, Leo Lucey

Youth Netherland Dwarf:

BOB: Black Otter, Serena Shultz
BOS: Siamese Sable, Trinity Serafin

New Zealand:

BOB – Bryant Miller
BOS – Bryant Miller

Polish

BOB: Broken Sr. Doe, Brianna Gustafson
BOS: Black Sr. Buck, James Konzek

Rhinelander

BOB: Black Sr. Buck, Haley Carr

BOS: Black Sr. Doe, Haley Carr

Satin:
BOB/BOS with Brokens: Alison

Bentrup

Youth Thrianta:
BOB: Torres
BOS: Bowman

Youth Tans

BOB: Black Jr Doe Raymond Erway
BOS: Lilac Jr Buck Tristan Erway

OPEN CAVY

BEST IN SHOW: PERUVIAN, Carol Anaya
RIS: TEDDY, Steve Belcher

YOUTH CAVY

BEST IN SHOW: PERUVIAN, Caitlin

Plank
RIS: AMERICAN SATIN, Trinity

Serafin